שמרופס יומיליס, הינו עץ ממשפחת הדקליים, משפחה זו של עצים מכילה כ- 200 סוגים שונים של עצי דקל ירוקי עד, אשר מהווים סימן היכר להימצאותם של מים בקרבת מקום וסמל לנאות מדבר. רוב מיני הדקלים בעולם מצויים ביערות הגשם הטרופיים, ובאופן כללי מצויינים לאזורים טרופיים, אולם כל זן ממשפחה זו זקוק לשוני בתנאי הגידול. דקל מסוג שמרופס יומיליס, הינו דקל נמוך יחסית ומכונה גם שמרופס נמוך בשל גובהו, המראה של דקל מסוג שמרופס יומיליס הוא נמוך ומרובה גזעים, ענפיו הם כדמות כפות מניפה שטוחה כאשר אורכם ורוחבם הוא מטר על מטר והגוון שלהם הוא ירוק עמוק או ירוק אפרפר, לעיתים צבעם הירוק עמוק כל כך עד שמשווה להם מראה כחלחל מעט.

yomulius

מהם מידותיו של שמרופס יומיליס?

 דקל מסוג שמרופס יומיליס מגיע בבגרותו לגובה של 3-6 מטרים ותופס שטח של כ-3-9 מטרים בבגרותו, מכיוון שהוא אינו זקוק להשקיה דחופה, הוא נחשב לדקל עמיד מאוד בימי בצורת ויכול להישתל גם בסביבה יבשה. ניתן לומר כי דקל מסוג שמרופס יומיליס הוא אחד מהדקלים העמידים ביותר ממשפחת הדקליים והוא מאוד נוח לגידול בשל סיבה זו, שכן לא כל דקל אשר נשתל יהיה עמיד לחום ולקור באותה המידה, לשמש ולצל. יחד עם יתרון עמידותו של דקל מסוג שמרופס יומיליס לתנאי מזג אוויר שונים, יש לו יתרון נוסף בכך שהוא מתאים לגידול על כל סוג קרקע ומבחינה זו אינו מוגבל לשטחים ואזורים מסויימים, תוכלו למצוא את שמרופס יומיליס הן באיזורים מדבריים, הן באזורים הרריים ואפילו בחוף ים.

 היכן מומלץ ומתאים לשתול דקל מסוג שמרופס יומיליס?

המראה של דקל שמרופס יומיליס הינו נמוך והוא מתפצל לכמה וכמה גזעים, מכיוון שהוא לא גדל לגובה הוא תופס שטח גדול יחסית לדקלים אחרים ולכן הוא מתאים לשתילה במשטחים נרחבים כגון: מדשאות, גינות גג או גינות מרווחות מאוד. מבחינת תחזוקה הוא אינו מצריך טיפול אינטנסיבי או מים מרובים ונוח לגידול בכל חלקי הארץ, אולם קצב צמיחתו הוא איטי מאוד.

Written by dkalim2013